Sposobów na ochronę przed przeziębieniem‍Przeziębienie jest sezonowym wirusem, którym można zarazić się od innej osoby lub z zanieczyszczonych powierzchni, takich jak poręcze czy krany. Mimo że przeziębienie nie jest zazwyczaj poważną chorobą, może mieć duży wpływ na Twoje codzienne życie. Ponieważ o tej porze roku tak wiele osób choruje na przeziębienie, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak się chronić i uniknąć zachorowania. Przeziębienie jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych infekcji wirusowych u ludzi i dotyka ludzi w każdym wieku. Jest ono zazwyczaj wywoływane przez szczep wirusa grypy zwany ludzkim koronawirusem (HCV), który atakuje błony śluzowe nosa, gardła i przewodów nosowych. Ponieważ istnieje tak wiele różnych szczepów wirusa, które mogą powodować przeziębienie, nie ma na nie jednego lekarstwa. Istnieją jednak środki ostrożności, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się nim, gdy ktoś z Twojego otoczenia się zarazi.

Jeśli masz kontakt z kimś, kto jest przeziębiony, istnieje ryzyko, że złapiesz infekcję

Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na przeziębienie, przestrzegając kilku podstawowych zasad higieny i trzymając się z dala od osób, które mają infekcję. Osoby zarażone są zakaźne od pięciu dni przed wystąpieniem objawów do pięciu dni po wystąpieniu objawów. Jeśli nie jesteś pewien, czy ktoś jest przeziębiony czy nie, najlepszym sposobem postępowania jest trzymanie się od niego z daleka, dopóki nie będziesz wiedział na pewno. Jeśli jesteś w pokoju z osobą przeziębioną, staraj się siedzieć jak najdalej od niej. Upewnij się również, że myjesz ręce dokładnie i często podczas choroby, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie przeziębienia podczas bliskiego kontaktu z chorą osobą. Możesz również nosić jednorazowe rękawiczki podczas opieki nad chorym, prania jego pościeli lub ubrań.

Często myj ręce

Kolejnym świetnym sposobem na uniknięcie złapania przeziębienia jest częste mycie rąk. Powinieneś myć ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund przed przygotowaniem jedzenia, a także po skorzystaniu z łazienki lub zmianie pieluchy. Jeśli przebywasz w pobliżu osoby chorej, upewnij się, że myjesz ręce przed dotknięciem jakiejkolwiek innej osoby lub powierzchni w pomieszczeniu. Częste i dokładne mycie rąk jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie złapania i rozprzestrzeniania się zarazków, które są główną przyczyną przeziębienia. Ważne jest, aby podczas mycia rąk stosować odpowiednią technikę, aby nie zwiększać ryzyka infekcji. Upewnij się, że myjesz ręce i nadgarstki przez co najmniej 20 sekund, używając ciepłej wody. Jeśli myjesz ręce w publicznej toalecie, staraj się unikać dotykania kranu, użyj ręcznika papierowego lub koszuli, aby otworzyć drzwi i zakręcić wodę.