Blokowanie reklam na praktycznie każdym urządzeniu (nawet na tych z iOS)

A więc tak, będziemy potrzebować jakiegoś serwera, urządzenia na którym chcemy blokować reklamy oraz jakąkolwiek wiedzę o administrowaniu linuxowych serwerów (wystarczy, że umiesz się połączyć do ssh i czytać ze zrozumieniem)

Zaczynamy od zainstalowania oprogramowania Pi-hole na naszym serwerze (ja tutaj wykorzystam drugi najtańszy VPS z vultr.com, ten za 5$), jako system wybrałem CentOSa 7 w wersji 64-bitowej, oczywiście nie ma to większego znaczenia gdyż instalator w większości przypadków sam pobierze co potrzebuje i zainstaluje jak trzeba.

Bardzo prawdopodobne, że w trakcie instalacji okaże się że nie mamy NetworkManagera, więc jeśli go nie mamy lub nie wiemy czy go mamy wykonajmy trzy poniższe polecenia

yum install NetworkManager

systemctl enable NetworkManager

systemctl start NetworkManager

Zacznijmy od początku

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

Chwilkę później przywita nas instalator, ostrżeże o tym o czym ma ostrzec i przechodzi do pytań, zaczynamy od wyboru serwera DNS, ja osobiście używam DNSów Googla więc dla mnie wybór jest oczywisty, zapytani o interfejs webowy i generowanie wykresów możemy wybrać albo Tak albo Nie, w zależności od naszych potrzeb.

Teraz (jeśli włączyliśmy interfejs webowy) możemy przejść na stronę /admin

Teraz weźmy nasze przenośne urządzonko które zazwyczaj leży w naszej kieszeni zwane smartfonem (w moim przypadku z Androidem 5.1.1) i zmieńmy serwer DNS na nasz.

W tym celu przechodzimy do Ustawienia -> WiFi -> (przytrzymujemy paluch na naszej sieci) -> Modyfikuj sieć -> Opcje zaawansowane -> w ustawieniach IP wybieramy Statyczny i wypełniamy podane pola naszymi danymi, w polu DNS 1 wpisujemy IP naszego serwera, pole DNS 2 może być spokojnie puste.

Na próbę możemy wejśc na jakąś stronę wypełnioną reklamami, dla przykładu wp.pl i zobaczyć

Oczywiście w samym panelu możemy też się zalogować, wystarczy wykorzystać hasło podane nam po instalacji. Uzyskamy wtedy dostęp do bardziej rozbudowanych statystyk i możliwości edycji niektórych ustawień blokera.

PS. Osoby chętne do skorzystaia z hostingu vultr.com zachęcam do skorzystania z mojego reflinka – https://www.vultr.com/?ref=7204474

Blokowanie reklam na praktycznie każdym urządzeniu (nawet na tych z iOS)
Share this

Subscribe to artur9010.pl