/ MacOS

Instalacja OS X 10.5 z USB na PowerMacu G5

A więc tak, potrzebujemy 8GB pendrive, obrazu .dmg z Mac OS X 10.5.x Leopard (nie update! kompletny instalator.) i dowolnego działającego maka (lub maszynę wirtualną) do przygotowania obrazu.

W nowym narzędziu dyskowym (10.12+) niektóre funkcje wyglądają inaczej lub są inaczej umiejscowione. Ja mam pod ręką OS X 10.5 i na podstawie tego będę to opisywać.

Uruchamiamy narzędzie dyskowe, wymazujemy naszego pendraczka, przechodzimy do zakładki Partycje i tworzymy nową partycję w układzie jednej partycji, ważne by w Opcjach wybrać Mape Partycji Apple, tylko z takich nasz mac jest w stanie wystartować.

Następnie montujemy nasz obraz z OS X 10.5 i przechodzimy do zakładki Odtwórz.

Jako źródło podajemy podmontowaną partycję instalatora, jako miejsce docelowe – nową partycję na naszym pendrive. Cały proces trwa około pół godzinki w zależności od pendrive.

Teraz zaczyna się ta ciekawsza część gdyż nasz Mac teoretycznie nie potrafi uruchomić systemu z USB, uruchamiamy go w trybie Open Firmware (Alt+Win+O+F lub ich odpowiedniki na klawiaturze Apple podczas startu komputera, mniej wiecej po zasileniu klawiatury lecz przed pokazaniem sie obrazu na monitorze).

Wylistujmy istniejące urządzenia i znajdźmy nasze, wydajemy polecenie dev / ls. Otrzymujemy naprawde długą listę urządzeń, w całym tym drzewku wyszukujemy usb które posiada pod sobą disk. Gdy je znajdziemy wystarczy zapamiętać całą ścieżkę do niego, np. /ht@0,f2000000/pci@2/usb@b/device@1

Przypiszmy sobie jakiś skrót do tej ścieżki. np. ud.

Wpiszmy devalias ud /ht@0,f2000000/pci@2/usb@b/device@1

No i ostatecznie, czas uruchomić instalacje!

**boot ud:3,\System\Library\CoreServices\BootX **i poczekać kilkanaście sekund na uruchomienie się instalacji. Sam proces zajmie około półtora godzinki i jest naprawdę banalny.

W przypadku gdy nie mieliśmy wcześniej zainstalowanego OS X na naszym dysku, należy wyczyścić dysk i utworzyć partycję. W tym celu wybieramy Narzedzia na górnym pasku i Narzędzie dyskowe, wybieramy w nim nasz dysk, wymazujemy i podobnie jak w przypadku pendrive – przechodzimy do partycji i partycjonujemy go pod tablicę Apple.

To tyle, cieszcie się przestarzałym systemem na sprzęcie niewspieranym od 2009.

PS. Wpis ten powstał w całości na PowerMacu G5 z 2004 roku 🙂

Instalacja OS X 10.5 z USB na PowerMacu G5
Share this

Subscribe to artur9010.pl