sc-controller, czyli Steam Controller na Linuxie bez Steama

Posiadacze steam controllerów (w tym ja) od samego początku zmuszani byli do posiadania zainstalowanego Steama na swoich komputerach (w przypadku Windowsa kontroler bez steama działa po prostu jako laptopowy touchpad, ale na Linuxie/MacOS nie robi kompletnie nic do czasu uruchomienia klienta). O tyle co na komputerze opartym o jakiegoś Intela/AMD/coś zgodnego z x86 można po prostu zainstalować klienta, tak na komputerach pokroju Raspberry Pi może być to nieco problematyczne ze względu na nieco inną architekturę. I tutaj z pomocą przychodzi projekt sc-controller który w przeciwieństwie do swojego protoplasty – steamcontroller, posiada również przyjemne GUI konfiguracyjne.

Pada możemy skonfigurować np. jako kontroler XBOX’a i używać w emulatorach na naszej malince, gdzie w trybie klawiatury i myszki byłby bezużyteczny.

Instalacje możemy przeprowadzić pobierając paczkę z githuba, lub gotową paczkę przeznaczoną dla naszej dystrybucji. W przypadku Solusa znajdziemy ją w repozytorium, w przypadku Archa będzie ona w AUR a w moim przypadku (openSuse) musiałem troszkę pokombinować z zależnościami.

Po instalacji uruchamiamy program (jeśli program nie będzie miał dostępu do kontrolera – uruchomcie z roota, co prawda nie jest to najlepsze wyjście ale najprostsze i działa).

Dla testu uruchomiłem też grę Contra w emulatorze Nestopia, po odpowiednim skonfigurowaniu śmiga jak należy, sam tryb działania kontrolera możemy też zmienić z menu aktywowanego przyciskiem Steam.

A poniżej film z działania tejże właśnie Contry!

sc-controller, czyli Steam Controller na Linuxie bez Steama
Share this

Subscribe to artur9010.pl