Choć w dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się poziomice wodne, to coraz więcej osób decyduje się na bardziej zaawansowaną opcję, jaką jest wykorzystanie wiązki laserowej, a dokładniej lasera krzyżowego. Jest to urządzenie w dużej mierze zbliżone do poziomicy laserowej, z tą różnicą, że laser krzyżowy emituje nie jedną, a dwie wiązki światła. Dzięki temu jest bardziej wszechstronny niż tradycyjna poziomica.
Jaki laser krzyżowy wybrać?
Planując zakup lasera krzyżowego, powinniśmy w pierwszej kolejności określić zarówno swoje potrzeby, jak i rodzaj wykonywanej pracy, do której go użyjemy. Obecnie na rynku mamy dostępnych kilka modeli, a wybór tego odpowiedniego, który zdecydowanie ułatwi nam zadanie, jest dość ważne. Wśród nich znajdziemy także warianty jak:
- Laser krzyżowy tradycyjny – idealny przy wykonywaniu podstawowych zadań remontowych. Wybierając go, warto jednak sprawdzić kąt wyświetlania linii. Godnym uwagi będzie laser krzyżowy o spektrum działania – 180 stopni.
- Laser wieloliniowy – inaczej zwany pajączkowy. Jak sama nazwa wskazuje, wyświetla kilka, przecinających się linii – najczęściej 8. Sprawdzi się podczas malowania różnego rodzaju wzorów geometrycznych na ścianach.
- Laser wielopłaszczyznowy – jeden z bardziej zaawansowanych modeli. Potrafi generować kilka dookolnych linii krzyżujących się. Idealny w przypadku kontroli pionu i poziomu całego pomieszczenia.
- Laser rotacyjny – najprostszy rodzaj lasera krzyżowego. Wyświetla jedną linię okalającą pomieszczenie, a także pionowy punkt nad urządzeniem.
Podczas zakupu warto jednak zasięgnąć opinii specjalisty, którzy udzielą nam fachowej porady i pomocy, a przy tym wybiorą nam urządzenie, które będzie idealnie dobrane do rodzaju pracy, jaką chcemy wykonać.
Czy różni się laser krzyżowy czerwony od zielonego?
Laser krzyżowy z czerwoną wiązką to jedna z tańszych opcji tego urządzenia, gdyż czerwone diody nie należą do skomplikowanych procesów ich tworzenia. Ponadto jest mało widoczna dla ludzkiego oka już z odległości nawet 10 m. Warto również wspomnieć, że nie pobiera zbyt dużej energii, a co za tym idzie, na jeden baterii jest w stanie pracować nawet kilka lat dłużej od lasera z barwą zieloną. Aby bez problemu móc pracować z laserem z czerwonym kolorem, w słoneczne dni, możemy zaopatrzyć się w specjalne czujniki, które bez problemu wykryją jego wiązkę.
Laser o zielonej barwie jest natomiast zdecydowanie lepiej widoczny od swojego poprzednika, nawet z odległości 10 m, gdzie barwa czerwona jest już dla nas niewidoczna. Diody świecące na zielono posiadają bardziej skomplikowaną optykę oraz konstrukcje, sprawiając, że ich produkcja jest droższa, tak samo, jak użytkowanie urządzenia. Pochłaniają o wiele więcej energii, co przekłada się na częstsze ładowanie baterii oraz szybszą jej wymianę.
Do czego służy laser krzyżowy?
Laser krzyżowy dzięki wytwarzanym wiązką światła wyznacza pion, poziom, jak i kąty proste na wyznaczonym obszarze sufitu, ściany i podłogi. Dzięki temu w łatwy sposób ułożymy płytki, tapetę czy glazurę. Dodatkowo linie generowane przez laser, pomogą nam podczas prac związanych z zamontowaniem grzejników, a także gniazdek elektrycznych, czy też pionowaniu wnęk okiennych i drzwiowych.
Oprócz wyżej wymienionych prac, swoje zastosowanie znajduje także poza budynkiem. Wybrane modele możemy użyć podczas niwelacji terenu oraz badaniu różnic w poziomie wysokości między punktami. Jest to jednak związane z dodatkowym kosztem, jakim jest zakup czujnika, który w łatwy sposób uchwyci wiązkę laserową. Czy jednak każdy może korzystać z lasera krzyżowego? Oczywiście! Urządzenie to może być stosowane zarówno w profesjonalnych warsztatach budowlanych, jak i przez osoby niemające nic wspólnego z budowlanką.
Szeroka oferta narzędzi pomiarowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/narzedzia-pomiarowe
- Zewnętrzny materiał partnerski